MTB Křivoklátsko

charkter okruhu

Křivoklátské lesy

Nádheru křivoklátských lesů rozpoznáte nejlépe z kokpitu letedla: když se vznesete z rakovnického letiště pár stovek metrů vysoko, otevře se všude kolem Vás nekonečná zelená plocha, v níž se veškeré cesty, silnice a dokonce i vesnice zcela ztrácejí. Křivoklátské lesy jsou unikátní oblastí nejen rozlohou, ale především svou uceleností: vesnice jsou v některých oblastech tak řídce rozesety, že můžete lesy celý den bloudit, aniž byste do některé z nich vstoupili. 

sykorice_letecky snimekLetecký záběr přes Sýkořici na pásmo Klíčavy, pozvolna přecházející v lánskou oboru. 

Navzdory řídkému osídlení byly v průběhu uplynulých staletí celým Křivoklátskem narýsovány nebo prostě jen vyježděny stovky lesáckých cest, jimiž dřevorubci a později těžká technika vláčela dříví. Dodnes při projížďce po zdejších silnicích míjíte co půl kilometru lesní odbočku – různě širokou a různě udržovanou – po níž se lze jen tak nazdařbůh vydat do nekonečných hvozdů. Mnohé z těch lesních cest však končí po kilometrech jízdy u lesních školek. Jiné se protínají mezi sebou a tvoří nevyčerpatelný labyrint možností. Některé na mapách zcela chybí a překvapí i jezdce, jež zdejší les dobře znají.

Charakter okruhů

Návrhy okružních MTB tras nevycházejí jen ze stávající sítě cyklostezek a značených turistických cest, ale zapojují i mnohé z lesních silniček. Úroveň těchto cest je různorodá: některé zarůstají nízkou travou, jiné jsou vysypané štěrkem, uválcované a vyspádované, další jsou pokryty kameny. Návrhy MTB tras neignorují ani běžné asfaltové silnice proto, že se mnohé z nich proplétají malebnou krajinou a je na nich minimální provoz. Výjimkám, kterým byste se měli vyhnout, je spojnice mezi Berounem, Hýskovem a Nižborem, která je úzká a zejména v ranních\odpoledních špičkách motoristicky přetížená.

zlubinecky potok_nizbornizbor zamek_letecky snimek

Údolí Žlubineckého potoka nedaleko Nižbora. Na druhém snímku nižborský zámek s údolím Habrového potoka.

Počátek každého okruhu je umístěn do Křivoklátu. Jednak se společně se Zbečnem jedná o historické jádro celé oblasti, jednak leží Křivoklát v jejím epicentru a z hlediska okružních tras se jeví jako ideální výchozí bod. Protože se jedná o okruhy, vždy se vracíte do téhož místa, odkud vyrážíte. Pokud nechcete vyrážet opakovaně z Křivoklátu nebo máte ubytování domluveno jinde, lze výchozí bod bezstarostně nahradit Zbečnem, Městečkem a dalšími obcemi při toku Berounky nebo Rakovnického potoka; všechny obce jsou propojeny dráhou, jejíž využití může představovat příjemné zpestření celodenního výletu. Dejte však pozor na příšerné víkendové špičky mezi Berounem a Křivoklátem během letních měsíců: do turisticky poddimenzovaných souprav se s kolem jednoduše nedostanete. Turistické zácpy se odehrávají především v raně dopoledních hodinách (8-10h) a hodinách odpoledních (16-19h).

vyrovkaBuližníková skalka Výrovka – snímek z vrcholového plata.

Náročnost okruhů

Okruhy jsou náročné a pro rekreační cyklisty s minimálním ročním nájezdem mohou být neúnosně namáhavé. Sledujte proto nejen délku, která v prudkých křivoklátských kopcích nebývá určující, ale především převýšení. Všechny hodnoty však vnímejte jen jako pouhé vodítko: byly naměřeny uměle prostřednictvím virtuálních map. Dá se jen velmi obecně stanovit, že délka trasy může narůst zhruba o 5-15% vůči své naměřené hodnotě a převýšení – podle typu webových map, kam byla trasa nahrána – naopak o uvedená procenta klesne.

Logika okruhů vychází z předpoklad náročných lesních výjezdů a zábavných, technicky obtížných sjezdů (v žádném z okruhů neztrácíte zásadní výšku sjezdem po silnicích). Profil tratě proto střídavě stoupá a klesá tak, aby okruh nabídl co nejrozmanitější terén a co nejbohatší sjezdový obsah. Pokud chcete okruh výrazně zkrátit a zjednodušit, často to lze učinit prostým vyhnutím se výjezdu/sjezdu: připravíte se však nejen o zážitek z absolvování trailu, ale můžete se tak nechtěně vyhnout i zajímavého místu nebo vyhlídce. Jestliže Vás zaujal v záložce MTB Sjezd alternativní sjezd, mnohdy ho snadno nahradíte za sjezd původní.

krivoklat bajk_hrebinek 9Pohled na vrchní část obce Křivoklát – Amalín z polní silničky, spojující Velkou Bukovou a Roztoky. 

Navigace

Při kliknutí na náhled mapy u každé z tras nebo sjezdů budete přesměrováni na cykloserver.cz. Zde si můžete mapu podrobně prohlédnout, sledovat výškový profil trasy nebo si ji přímo stáhnout do počítače/navigace. Pokud Vám nevyhovuje způsob zobrazování turistických cest na stránkách cykloserver.cz  anebo nemáte navigaci, přetáhněte stažený soubor s koncovkou GPX do mapy.cz (Seznam).

Komentujte, prosím, jednotlivé MTB trasy i sjezdy. Protože jejich současné hodnocení vychází z ryze subjektivních měřítek, zvýšíte svým komentářem informační hodnotu pro ostatní jezdce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.